Prečo si vybrať šport ako svoje hobby

Niekde som čítala, že človek by si mal nájsť 3 druhy hobby:

  • hobby, ktoré mu pomôže udržať sa v kondícii
  • hobby, ktoré mu pomôže zarobiť peniaze
  • hobby, ktoré mu pomôže splniť si sny

fitnes
 
Prvým z nich je hobby, ktoré nám pomôže udržať sa v kondícii. Naše telo je pre nás veľmi dôležité napriek tomu, že si to nie vždy uvedomujeme. Mali by sme sa o neho starať, aby nám slúžilo čo najdlhšiu dobu. Evolúcia nás ľudí predurčila k pohybu. Naši predkovia sa museli presúvať z miesta na miesto kvôli hľadaniu úkrytu, loveniu potravy alebo úteku pred nepriateľom. Vzhľadom na to, že dnes cestujeme autami alebo verejnou dopravou, stravujeme sa v reštauráciách alebo si potraviny nakupujeme v obchodoch a pred nepriateľmi nemusíme utekať na dlhé vzdialenosti, aspoň šport nám pomáha telo udržiavať vo forme a prispieva k jeho zdraviu.

kajak
 
Prínosy športu pre fyzické zdravie
Pohyb nám pomáha spevňovať naše telo a udržiavať nás v dobrej kondícii. Tiež predlžuje náš život a pomáha nám predchádzať rôznym ochoreniam. Nešportovanie často vedie k zdravotným problémom. To prinúti niektorých ľudí začať cvičiť. Často však iba do doby, kedy ustúpia alebo zmiznú zdravotné problémy a potom sa vrátia späť k zabehnutému stereotypu. Vysoké percento z nás presedí celý deň v práci, čo nie je pre naše telo ideálne. Navyše ak sedíme nesprávne, hrozí nám bolesť chrbta a občas aj pokrivenie chrbtice. Pri nesprávnom sedení sa naše svaly a väzy preťažia a my sa po práci cítime zničení napriek tomu, že sme takmer celý deň iba presedeli a nevykonávali žiadnu fyzickú aktivitu. Pozeranie do počítača môže viesť k dočasnému zhoršeniu zraku a bolestiam hlavy. Preto by sme mali dať prednosť športu pred pozeraním do počítača aj po práci. Každý šport je prospešný pre inú časť tela, preto je najvhodnejšie kombinovať niekoľko rôznych druhov športov. Stále však platí, že je lepšie si vybrať aspoň jeden šport ako žiadny.
 
Prínosy športu pre duševné zdravie
Šport pre nás nie je prínosom iba z fyzického hľadiska. Počas športu sa celé naše telo prekrvuje a okysličuje, čo pomáha zlepšovať naše sústredenie a pozornosť. Podľa najnovších štúdií existuje prepojenie medzi svalmi a mozgom. Ak teda budete zaťažovať svoje svaly, budete trénovať aj svoje mozgové bunky. Vďaka tomu sa nám bude zlepšovať pamäť a učenie nových vecí sa pre nás stane omnoho jednoduchším. Šport prispieva k tvorbe endorfínov nazývaných aj hormóny šťastia, ktoré nás upokojujú a vyvolávajú pocity radosti. Keď máte ťažký deň, zlú náladu alebo ste v strese, najlepším liekom je šport. Šport prispieva aj lepšiemu zaspávaniu. Sme fyzicky unavení, bolia nás svaly, zatvárajú sa nám oči. Keď športujeme, zvyčajne sa nám podarí veľmi rýchlo zaspať. Nesmieme však športovať tesne pred spaním, pretože to by malo presne opačný efekt.

hokej
 
Ak Vás nebaví jeden šport, nemusíte všetky ostatné hádzať do rovnakého vreca. Vyskúšajte ich viac a nájdite si ten, ktorý bude pre Vás ten pravý a ktorý Vás bude napĺňať radosťou a energiou.