Striebro – kov s nečakaným potenciálom

Striebro doteraz nebolo až takou známou komoditou pre investovanie. Zlato zažíva nečakaný boom a jeho hodnota rastie. Nie je však jediným, kto má potenciál pre zvyšovanie svojej ceny. Je teda reálna možnosť investovať aj do iných komodít – napríklad do spomínaného striebra. Tento detail ste si na trhoch a burzách možno nevšimli. Striebro má čoraz väčší potenciál. Najväčší hráči priemyslu s najvyššími ziskami ho doslova potrebujú. Bavíme sa o automobilovom priemysle, počítačovej technike, elektronike či zdravotníckom priemysle. Ložiská striebra sa míňajú a hlásia ukončenie ťažby v tomto tempe za zhruba 25 rokov. Po vyčerpaní nálezísk jeho cena rapídne vyletí hore. Rovnako ako investovanie do zlata je investovanie do striebra konzervatívnou formou zabezpečenia. A teda chápme túto investíciu ako dlhodobú s dobrou prognózou výnosu.

Investovanie je dobrý nápad

Už v minulosti sa tento kov používal v šperkárstve a na výrobu mincí. Je uchovávateľom hodnoty a k pomeru hodnoty a hmotnosti má pozitívne vyhliadky. Ak sa pozrieme na grafy zobrazujúce hodnotu striebra, oproti minulosti pomaly ale isto naberá na hodnote a výkyvy jeho ceny nie sú nijako dramatické. Aktuálne sa pohybuje cena za trojskú uncu niekde nad 23,3 dolára. A keďže inflácia časom znižuje hodnotu peňazí, je vlastnenie komodity s pevnou hodnotou veľké plus pre každého investora. Do striebra môžeme investovať jeho vlastníctvom – teda fyzicky vlastniť strieborné tehličky či strieborné mince, investovať do ťažobných spoločností, do fondov na burze ETF, do podielových fondov drahých kovov alebo využiť priame investovanie do futures kontraktov na striebro. Pre bežného občana, ktorý sa rozhodol investovať do budúcnosti je ale v začiatkoch najjednoduchšou formou obchodovania práve vlastnenie fyzického striebra.

Strieborné mince majú svoju osobitú hodnotu

Najobľúbenejšou variantov je práve nákup strieborných mincí. Pre pocit lepšieho zabezpečenia a fyzickej prítomnosti komodity. Ako bonus môžeme pridať fakt, že mince okrem reálnej burzovej hodnoty materiálu disponujú aj bonusovou hodnotou – razbou, ktorá je cenená u zberateľov. Vo všeobecnosti platí, že čím menší náklad razby vo svete – tým vyššia zberateľská hodnota mincí. Ozvláštnite svoje portfólio nástrojov na zabezpečenie a výnosy aj fyzickou komoditou. Nie je totiž tajomstvom, že veľký hráči svetového biznisu vlastnia aj tieto komodity ako zlato a striebro, práve z dôvodu možnej krízy. Je to totiž neochvejná mena, ktorá prekonala stáročia kríz a vojen či politických konfliktov.