Pojazdové kolieska

Pojazdové kolieska sú veľmi široká skupina produktov s mnohorakým využitím či už v priemyselnej, strojárskej výrobe alebo iných komerčných odvetviach ale tiež v domácnosti. Iste sa vám už stalo, že ste potrebovali či už presunúť ťažší nábytok či spotrebič alebo si len jednoducho vymeniť koliesko na kancelárskom kresle či sprchovom pojazde dverí. Článok bude teda pojednávať o mnohorakom využití a výhodách rôznych typov pojazdových koliesok. Ako príklad sortimentu nám poslúžia produkty spoločnosti PK Group SLOVAKIA.

pojazdove kolieska

V článku sa budeme často zmieňovať o materiáloch použitých na jednotlivé súčasti koliesok a to sa skladá z behúňa, stredu kolesa a ložiská kolesa. Na úvod by sme spomenuli prístrojové kolieska. Tieto sú určené prevažne na ľahšie mechanizmy ako napríklad stojany, reklamné panely, vozíky v obchodoch a logistických centrách. Behúň koliesok môže byť pogumovaný, plastový alebo poluyretanový a uchytenie na stredovú skrutku alebo platničku pre 4 skrutky a sú dodávané v rôznych priemeroch do nosnosti až 100kg.

Antistatické kolieska sú využívané najmä v odvetviach, kde je nežiadúce aby pri trení plastového kolieska vznikal elektrický náboj, ten sa vybíja kontaktom so zemou. Antistatické kolieska preto musia byt vodivé. Využívajú sa vo farmaceutickom priemysle a medicíne, automobilovom a elektrotechnickom priemysle, prípadne v prostredí s rizikom výbuchu.

nabytkove koliesko

Aj nábytkové a dizajnové kolieska musia spĺňať určité požiadavky v závislosti od podlahy kde budú použité a hmotnosti prepravovaných predmetov, prípadne ako často a akým smerov sa bude nábytok premiestňovať. Dôležitý je aj vizuálny efekt a pripevňujú sa pomocou čapu alebo platničky.

Transportné-priemyselné kolieska musia spĺňať náročné požiadavky, preto sú veľmi stabilné a vysoko stabilné. Je potrebné aby mali vysokú nosnosť, odolávali vysokým teplotám a odolné účinkom chemických látok.

Polyamidové – silónové kolieska sú určené pre priemyselné využitie, najmä tam kde je potrebné vysoké zaťaženie a preto je potrebné aby boli odolné proti oteru. Ich nevýhodou je však ich hlučnosť.

Kolieska pre extrémne teploty sú vyrobené z teplotne odolného syntetického materiálu a majú samomazný náboj, využívajú sa najmä v pekárňach alebo chladiarenských skladoch.

Kolieska s liatinovým, polyamidovým alebo hliníkovým diskom a polyuretánovým behúňom sú určené na vysoké zaťaženie do priemyslu, poskytujú vysokú kvalitu a dlhú životnosť, ich veľkým benefitom je tichá manipulácia, sú odolné voči teplotám -40 °C až 60 °C. Kolieska sú vybavené presnými guličkovými ložiskami, ktoré umožňujú veľmi dobrú manipuláciu.