Neonové farby sú v sychravých dňoch viac ako potrebné

Reflexné prvky na odevoch či doplnky tohto typu sú počas tmavých jesenných a zimných dní a večerov veľmi dôležité, dokonca môžu človeku zachrániť život. Upozorniť na seba je nutné hlavne na cestách, kde sa pohybujeme a sme súčasťou cestnej premávky, aby mali vodiči šancu zbadať nás v predstihu a mohli zareagovať.

Buďte viditeľný kdekoľvek

Vidieť a byť videný je heslo všetkých účastníkov cestnej premávky, od chodcov cez cyklistov, jazdcov na kolobežkách a korčuliach až po vodičov, ktorí ich musia mať po ruke, ak by potrebovali na ceste zastať. Pohybovať sa na komunikácii v tmavom oblečení je doslova hazard so životom, na neosvetlenej ceste a v tme vodiči nemajú šancu niekoho zaregistrovať, a tak dochádza k smrteľným nehodám, doslova zbytočným. Pritom ochrana je veľmi jednoduchá reflexná vesta s potlačou a naozaj lacná, zabezpečiť si reflexné doplnky, vestu, pásiky na rukáv či lampičky a podobne.

S reflexnou vestou vychádzajú na cesty aj policajti či vodiči odťahových služieb, upratovacie čaty, robotníci – cestári, záchranári, jednoducho všetci, ktorí sa nachádzajú na a blízko komunikácie. Vesty patria k povinnej výbave vodičov, no chodci a ostatní ľudia by mali mať takisto nejaký reflexný prvok, viditeľný v tme. Na internetových stránkach sa predávajú aj reflexné vesty v žltej a oranžovej farbe, certifikované, zo 100% polyesteru, s dvoma hrubšími horizontálnymi pásikmi z reflexného materiálu a s gumičkami po stranách. Vesta je v jednotnej veľkosti s rozmermi 540 x 620mm.

Takto vás nikto neprehliadne

Druhým typom vesty je takisto certifikovaná vesta z polyesteru, triedy 2., zapína sa vpredu suchým zipsom, má jednotnú veľkosť 670 x 700m, horizontálne reflexné pásy a farby sú žltá a oranžová. Nezabúdajme na to, že na cestách, ale aj na svahoch alebo na stavbách nie sme sami, vozidlá a iné dopravné prostriedky či stavebné mechanizmy sú takisto ich súčasťou, a preto treba byť ostražitý, táto jednoduchá ochrana vám totiž môže zachrániť život, a nestojí veľa.